Haber Detay.

Tarih: 2023-12-11/ /
KAŞ'DA GEZILECEK YERLER, LIMANAĞZI VE ÇUKURBAĞ YARIMADASI

Antik kent Antiphellos'un üzerine kurulu olan Kaş merkezi, 1800'lü yılların sonuna doğru Meis'te yaşayan bazı Rum ailelerin kurdukları evler ile bir yerleşim merkezi haline gelmiş. 80'li yıllara kadar küçük bir balıkçı kasabası görünümündeymiş. Önce yabancı sonra yerli turistin keşfetmesi ile birlikte alternatif bir tatil kasabası olmuş. Alternatif kalmasının en büyük sebebi araba yoluyla gelmenin çok zor olmasıymış. 

 

Kaş günümüzde, restoran ve konaklama yerlerinin dışında birçok banka şubesi, marketler zinciri, her türlü dükkan barındıran küçük bir şehir havasında. Aslında yürüyerek 1-2 saatte rahatlıkla dolaşabileceğiniz küçüklükte. Tüm mekanların iç içe olması canlı ve hareketli bir hava katıyor Kaş'a.

 

Kaş merkezinin kalbi tabiki meydanı. Oldukça geniş olan meydanın etrafı eski Rum evleriyle çevrili. Bu evlerin hemen hemen hepsi şimdi kafe, restoran, dükkan olarak hizmet veriyor. Kaş genel olarak dik bir yapıda olduğu için bazılarının teraslarından manzara çok güzel oluyor.

 

Meydanın hemen önü teknelerin demirlediği Kaş Limanı. Liman, büyük bir mendirekle çevrili. Kaş'ta tekne turları ve dalış çok popüler, limanı sadece bu tekneler dolduruyor. Özel teknesi ile gelenler marinaya demir atıyor.

 

Limanın sağ tarafı antik tiyatroya, sol tarafı Küçük Çakıl denilen beach bölgesine çıkıyor. İki tarafta da denize girebileceğiniz, ahşap platformlar üzerine kurulu, çok sayıda 'beach' bulunuyor. Kaş kıyıları kayalık olduğu için denize ancak bu şekilde girilebiliyor.

 

Uzun Çarşı, 100 yaşından eski Rum evlerinin bitişik nizam sıralandığı, taş döşeli, trafiğe kapalı küçük bir sokak. Günümüzde çok çeşitli dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Orjinal ve seçme ürünlerin satıldığı dükkanların sahiplerinin çoğu, uzun yıllar önce Kaş'a göç etmiş şehirliler. Uzun Çarşı'nın etrafındaki dar sokaklar kafe ve barlarla dolu. Yazın sokağa sığamayan bir kalabalık oluyor burada. Canlı müzik çalan barlar ya da eski evlerin avlularına açılmış kafeler keşfedilmeyi bekliyor. Sokağın sonunda Kral Mezarı denen, merkezdeki en büyük lahit (mezar) tüm heybetiyle karşılıyor sizi.

 

Kaş Marina, merkezden 15 dakikada yürüyerek ulaşabileceğiniz bir noktada. Kaş,  kıyılarının girintili çıkıntılı yapısından dolayı yat turizmi için çok uygun. Merkezdeki mekanların iç içeliğinden sonra marina çok ferah geliyor insana. Yazın kalabalıktan bunalan kendini buraya atabilir. Marinadaki 2 restoran ve 1 pub gün boyunca hizmet veriyor. Üstelik pub'ta bazı akşamlar canlı müzik de oluyor.

Limanağzı, Kaş’ta denize girilebilecek en güzel plajlardan biri olan Limanağzı Koyu, mavi bayrak ödülüne sahiptir. Kara ulaşımının oldukça güç olduğu bölgede neredeyse ulaşımın tamamı deniz yoluyla sağlanıyor. Plajın ve deniz’in yüzmeye oldukça elverişli olması ailelerin çocukları ile birlikte burayı tercih etmesine sebep oluyor. Limanağzı koyunda kano yapma fırsatı bulabilirsiniz caretta carettaların doğal yaşamı olan bu bölgede keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Çukurbağ Yarımadası, Kaş ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan yarımada yeni yeni keşfedilmeye başlamış turizm bölgesidir. Kaş’ta az bilinen bu tatil bölgesi sakin huzurlu sessiz bir tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yerler arasındadır. Coğrafi yapısı sebebiyle taşlık bir plajı bulunan yarımada, lüks yatların uğradığı yeşilin ve mavinin buluştuğu bir tatil beldesidir. Dalış için elverişli bir konumda olan Çukurbağ Yarımadası yürüyüş severler içinde çok güzel güzergahları bulunan bir yerdir. Akşam olduğunda otelinizin restoranında gün batımına karşı yemeğinizi yiyebilirsiniz.


En Düşük Fiyat Garantisi Sitelerimizden rezervasyon yaparken daima uygun olan en iyi fiyattan yararlanmanızı sağlar.
Güvenli rezervasyon Rezervasyonlarınızda gizlilik ve güvenlik ön plandadır..
Ücretsiz iptal Rezervasyonunuzu günü gelmeden önce iptal edebilirsiniz.

İLETİŞİM

Tel. 0530 716 24 00 ( 08:30 - 22:30 )
Gsm 0530 716 24 00 ( 08:30 - 22:30 )
Email: info@atalantekas.com
Adres: Çukurbağ Yarımadası, Beyhan Cenkçi Cad. Selahattin Sönmez Sk. No: 5
Antalya/Kaş

Twitter

 

Konuk Yorumları